Ara
Close this search box.
Ana SayfaKütüphaneAyurvedaAyurveda Mutfak EczanesiAyurveda Altın Sıvı – Zerdeçallı Saf Yağ (Ghee)

Ayurveda’da Altın Sıvı olarak kabul edilen GHEE tarifi ile sizlerleyim. Holistik en eski tıp sistemi, Ayurveda uygulamasının en şifalı ürünüdür. Kişinin fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığına ayrı ayrı himzet eder. Sonbahar ve kış aylarında tüm doshalar için dengeleyicidir.

Saf yağ (ghee) veya arındırılmış tereyağı, süt katkıları/proteinleri yüzeye çıkıp alınana dek tuzsuz tereyağının düşük ateşte, dek uzun bir zaman boyunca pişirilmesiyle yapılır. Kalan, saf tereyağı yağıdır ki Ayurveda onu şaşırtıcı tıbbi özellikleri yüzünden altın sıvı diye de adlandırır. Saf yağı (ghee) yaklaşık % 65 doymuş yağ ve %25 mono doymamış yağ ile yaklaşık % 5 çoklu doymamış yağ içerir. Doymuş yağı esasen (%89) sindirimi kolay kısa zincir yağ asitlerinden oluşur ve antioksidan özelliklere sahip olan %3 linoleik asit içerir. Saf yağı (ghee) ısıya oldukça dayanıklıdır, hamur işleri, kızartmalar ve diğer yemekler için de, genel olarak kullanabileceğiniz fevkalade iyi bir yağdır.

MALZEMELER

  • 1 kg tuzsuz organik tereyağ
  • 1 çorba kaşığı toz kök zerdeçal
  • 4 tane karabiber


YAPILIŞI

1. Orta büyüklükteki bir tencerede, orta ateşte tereyağı eritin, mümkün olan en kısık ateşte en az bir saat kaynatın. Başlangıçta kalın bir köpüğün çıktığını göreceksiniz. Bu noktada hiç bozmayın veya karıştırmayın. Sadece yaklaşık 45 dakika ila bir saatte, süt katıları tencerenin altına çökmeye başlayınca ve yüzeyi berraklaşmaya başlayınca ve tereyağ daha çok sıvı yağ gibi görünmeye başlayınca üstte yüzen kalan katıları bir kaşıkla dikkatlice alın.

2. Altını kapatın ve toz zerdeçalı ekleyin ve bırakın 15 dakika dinlensin karıştırmayın. Sonra saf yağı (ghee) peynir bezinden veya iyi bir metal süzgeçten geçirerek sterilize edilmiş temiz cam kavanozlara dökün. Tencerenin altından hiçbir katının saf yağın (ghee) içine girmediğinden emin olun.

3. Saf yağı (ghee) oda sıcaklığına soğumaya bırakın, sonra kapaklarını kapatın. Saf yağı (ghee) oda sıcaklığında da muhafaza edebilirsiniz, buzdolabına koymak şart değildir.

Bir yanıt yazın