Ara
Close this search box.

Kabaklar uzun zamandır doğal bir yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Toprak elementi balkabağına hakimdir ve onu ağır, topraklayıcı ve besleyici bir bileşen yapar. Bu dünyevi kalite, balkabağına doğal gevşetici etkisini verir ve onu stres zamanlarında rahatlatıcı bir seçenek haline getirir. Fırtınalı bir sonbahar – kış gününde, dönen bir zihne sakinlik hissi vermek veya heyecanlı düşüncelerden kurtulmak için buharlı bir kase balkabağı çorbasının tadını çıkarın. Birçok kişi, balkabağının rahatlatıcı kalitesini onaylar. Bazıları “Güvenlik battaniyesi gibi çok rahatlatıcı [ve] topraklama” olarak tanımlarken, bir başkası “hem fiziksel hem de zihinsel” topraklama olduğunu belirtiyor. Magnezyum ve potasyum içeriği ile desteklenen bu hafif yatıştırıcı etki, vücuttaki gerginliğin azalmasına ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Kabak yedikten sonra normalden biraz daha uykulu hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, derin uykuyu teşvik eden ve serotonini artırarak ruh halini dengeleyen triptofan içeriğidir. Bir tutam hindistan cevizi, balkabağının rahatlatıcı etkisini tamamlar ve daha da artırır.

BALKABAĞI ÜLSERE ÇAREDİR

Pişmiş balkabağının yapışkan, yatıştırıcı nitelikleri sindirim sistemini kaplar ve mukus zarlarına karşı koruyucu bir bariyer görevi görür. Bu aslında yumuşak balkabağını yutarken hissedilebilir. Çoğu kişinin deneyimlediği gibi yediğinizde, “Ağzımı ve içini koruyucu bir şekilde kaplıyormuş gibi hissettim.” Şeklinde hissettirir.

Kabak, hafif tatlı, enerji açısından soğuk ve doğası gereği kuru olduğu için Pitta dosha için özellikle yatıştırıcıdır. Balkabağının bu özellikleri, yatıştırıcı ülserler, asit reflü, tahriş olmuş bağırsak ve sıcak, yanan sindirim sistemi durumlarında ona anti-enflamatuar bir etki sağlar. Düzenli olarak sıcak bir sindirim sistemi yaşayan başka bir müşteri, bu Pitta yatıştırıcı sebzenin meyvelerini topladı ve “Yüksek oranda asidik ve kolayca şiddetlenen üst GI’mde yatıştırıcı hissettirdi” dedi.

BALBAKAĞI CİLDİ PARLATIR, YAŞLANMA ETKİLERİNİ DÖNÜŞTÜRÜR

Kabak derisinin parlak kehribar tonları da cildinizin parlaklığını ve ışıltısını artırabilir. Kabaklar, belirli meyve ve sebzelere zengin turuncu, sarı ve kırmızı renklerini veren bir pigment olan yüksek düzeyde beta-karoten içerir. Vücut bu beta-karoteni cilde, gözlere fayda sağlayan ve Pitta dosha’yı dengeleyen A Vitaminine dönüştürür. Bu, balkabağının C ve E Vitamini içeriğiyle birlikte, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını en aza indirerek ve cildi erken yaşlanmaya karşı koruyarak cildin yumuşak ve esnek hissetmesini sağlayarak cildin sağlığı, gelişimi ve bakımında önemli bir rol oynar. Ayurveda’da, bu antioksidan ve antienflamatuar besinlerin, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya, hücrelerin ömrünü uzatmaya ve yenilenmesini artırmaya yardımcı oldukları için vücudun yenilenmesinde (rasayana) önemli bir rol oynadıkları kabul edilmektedir. Vücuda ayrıca sağlıklı bir cildi desteklemek için kabak yağı ile masaj yapılabilir.

KİLO KAYBI İÇİN HAFİF VE DOYURUCU YİYECEKLER

Zengin balkabağı turtasıyla olan ilişkinin, bu sebzeye ve onun kilo vermedeki rolüne ilişkin görüşünüzü çarpıtmasına izin vermeyin. Kabak mideyi doyursa da hafif ve kuru bir yapıya sahiptir. Bu, kilo kaybını destekleyen ve Kapha dosha’yı dengeleyen bir diyetin parçası olabileceği anlamına gelir. Balkabağının topraksı kalitesi ve yüksek lif içeriği, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. “Balkabağı çorbasını yedikten sonra çok uzun süre tok kaldım ve sebze çorbasından bunu gerçekten beklemiyordum.” Rahatlatıcı olmasına rağmen midede hafiflik hissi uyandırır ve düşük kalorili içeriği ile kilo vermeye yardımcı olur. Balkabağının hafifliğini aslında kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

SİNDİRİM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Çoğu insan için kabak, dışkıyı hem şişirerek hem de yumuşatarak düzenli bir bağırsak hareketini desteklemeye yardımcı olabilir. Balkabağının yatıştırıcı nitelikleri ve çözünür lif içeriği dışkıyı yumuşatır, çözünmeyen lif ise hacim kazandırır ve kabızlığı giderebilir. Balkabağının yatıştırıcı etkisi, özellikle iltihaplı veya tahriş olmuş bağırsakları olanlar için yararlıdır.

Ancak tüm sindirim sistemleri eşit yaratılmamıştır ve kabak soğuk ve sindirimi zor olduğu için bazı kişilerde özellikle Vata tiplerinde gaz ve kabızlık görülebilir. Balkabağı, küçük hindistan cevizi, kakule, yenibahar, tarçın ve karanfil gibi bazı sıcak sindirim baharatlarıyla mükemmel bir şekilde eşleşir. Bu baharatlar, karnınızın güzel ve sıcak kalmasına yardımcı olur ve kuru balkabağının yaratabileceği gazı giderir. Vata türleri, balkabağının sindirilebilirliğini artırmak ve kuruluğunu dengelemek için tuzlu yemeklere biraz yağ, bir tutam mineral tuz ve hatta bir miktar limon eklemekten de faydalanabilir.

Bir yanıt yazın